Svět virtuální reality zahrnuje možnosti, o kterých se našim rodičům třeba jen snilo. Některé z nich jsme sice mohli vidět ve vědecko-fantastických filmech, ale asi nás nenapadlo, nakolik se s nimi budeme setkávat v běžném životě. Virtuální realita, to už není jen nasazení speciálních brýlí a hraní počítačových her. Virtuální realitu budeme zřejmě stále častěji používat také v běžném a pracovním životě. Zde jsou nejčastější způsoby jejího užití.
Trénink v armádě
Prostřednictvím rozšířené reality je možné vytvořit několik různých situací, které poslouží k výcviku vojáků. Pokud se někdo dostane do situace, kterou už v minulosti musel řešit, jeho rozhodování může být rychlejší a efektivnější. Armáda využívá tuto technologii k výcviku vojenských lékařů, dokáže ale simulovat také různé situace na bojišti nebo dokonce letecké simulace. Může jít také o simulaci vozidel a spoustu dalšího.
Trénink sportovců
Také sportovcům může být v rámci tréninku nabízena možnost opakovaně sledovat určitou situaci. Díky tomu může dojít k jejich zlepšování. V současné době se také uvažuje o tom, že si budete moci zakoupit lístky na kterékoli sportovní utkání a stát se tak divákem vašeho oblíbeného sportu. Díky virtuální realitě budete lépe vtaženi do děje a také prožitek může být silnější. Ideální řešení v době pandemie?
Duševní zdraví
V některých státech už se virtuální realita používá k léčbě posttraumatického syndromu či různých fobií. Nabízí možnost expoziční terapie, kdy osoba vstupuje do obávané situace a musí se s ní vyrovnat. V některých případech je také možné zbavit se deprese či pocitu úzkosti. Na jednu stranu je člověk vystaven svému strachu, na druhé straně je ale stále v bezpečném prostředí. Pokud se stane, že situaci nezvládá, může dojít k přerušení terapie.
Ve stavebnictví
Chcete se projít ve svém domě ještě předtím, než ho postavíte? I zde může v budoucnu virtuální realita pomoci. Budete tak moci předejít některým řešením, na která se přijde zkrátka až tehdy, když danou věc máte před sebou.