Podnikání a finanční rezervy

Podnikání je složitý proces vyžadující spoustu plánování a předvídání. Pochopitelně se to týká i peněz. Nejde jen o výdělky a zisky, ale především o finanční polštář, díky kterému můžete překonat těžké časy bez úhony.  

Jde o peníze 

Každá profese a oblast podnikání je jiná. Vyžaduje jiné úsilí, zápal, je jinak časově náročná a někdy je nutné cestovat, jindy investovat nebo našlapovat po špičkách a čekat na příhodnější podmínky. Každý podnikatel se mnohokrát přesvědčil, že na volné noze není nic jisté a jediné, na co se může spolehnout, je on sám a jeho ochranné mechanismy, které si průběžně tvoří. K nim se řadí i dostatek financí, které nefigurují v žádné zakázce a nejsou v oběhu. 

Finanční gramotnost je sice v České republice rok od roku lepší, s nutností úspor ale stále pokulháváme a nepřikládáme jim zdaleka takovou pozornost, jaké by se jim mělo dostat. Jde o nadbytečnou záležitost, která je pro ty, co v tom “neumí chodit”. Takový názor je nezdravý a může se podnikatelům vymstít.  

Netýká se to pouze těch, co žijí od jednoho výdělku k druhému, ale i těch, kteří ve svém podnikání točí vyšší částky. Je logické, že čím větší je objem peněz, tím vyšší jsou náklady na provoz, mzdy zaměstnanců a celkovou údržbu podnikání. Finanční rezerva by měla být povinná, aby se mohlo sáhnout do rezerv a odpadla nutnost krizových řešení jako jsou další půjčky od bank nebo dokonce nebankovních společností, půjčování v rámci rodiny nebo vyhlášení bankrotů.  

Snadné počty  

Každý podnikatel by měl částku, kterou je třeba odložit na horší časy, počítat dle svých zisků a pohybovat mezi násobky šesti až dvanácti. Pokud jde tedy v rámci měsíce o dvacet tisíc, není na škodu našetřit si až čtvrt milionu korun. Může se to zdát zbytečně moc, ale v nouzi se peníze rozprchnou poměrně rychle a až tu chvíli podnikatelům dojde, jaké jsou jejich skutečné náklady na celkový provoz. Je lepší být připraven, než překvapen.