Na co a jak chytat amury

Amur bílý je velmi zajímavá ryba, která byla do Československa přivezená na účelem likvidace porostů rákosí. V českých vodách se jí ale poměrně zalíbilo, což neušlo pozornosti rybářů. Dnes už proto existuje celá řada osvědčených metod, jak, a hlavně na co tyto ryby chytat.

Co jim chutná?

Ačkoliv se dřív mělo za to, že býložravý amur nebude mít o typické nástrahy zájem, opak je pravdou. Skvěle reagují na ovocné boilies, tygří ořech, vařenou kukuřici a extrudované nástrahy. Také mu velmi chutná rákos, který stačí rozřezat na několikacentimetrové kousky a nastražit na háček. Amur je ale poměrně vybíravá ryba, takže najít tu správnou nástrahu může chvíli trvat.

Myslete také na to, že amuři patří mezi velmi žravé ryby, které jsou schopné spořádat obrovské množství krmení. Klíčové je alespoň dvoudenní předkrmování na místě, kde se často vyskytují. Velmi se osvědčilo krmení kukuřicí nebo menším ovocem – švestkami, třešněmi nebo mirabelkami.

Kdy je lov nejúspěšnější?

Amuři ožívají v teplé vodě (od 15 °C), která blahodárně působí na jejich metabolismus. Nejvíce aktivní jsou v létě, avšak zároveň mají v tomto období dostatek přirozené potravy, a tak nemusí o nástrahy jevit takový zájem. Na podzim, kdy vodní rostliny přestávají být chutné a výživné, naopak amuři vyrážejí lovit jinam – alespoň dokud teplota výrazněji neklesne.

A co vybavení?

Pruty na amury můžete použít stejné jako na lov kaprů, pokud jsou dostatečně pružné. Výpady amura mohou být zvláště u břehu prudké a náčiní jim musí odolat. Stejně tak volte silnější vlasec s vysokou nosností a větší háček se širokým obloukem, jelikož tato ryba má silné pysky a malý háček by se nemusel dobře zaseknout.

A kde amury hledat? Nejvíce se zdržují v mělčích vodách poblíž vodních rostlin. Líbí se jim blízkost potopených stromů a větví a členité dno. Na takových místech je nejsnazší amury vypozorovat z vyvýšeného místa během slunného dne, budou se pohybovat těsně pod hladinou.