Jak vlastně vzniká fotovoltaika?

V souvislosti s neustále probíranou ochranou životního prostředí jste mohli slyšet o dotačním programu Nová zelená úsporám. V rámci dotačního programu lze získat dotace, které pomohou rapidně snížit náklady spojené s opatřeními, jež vedou ke snížení energetické náročnosti budov. Tímto způsobem se stát rozhodl bojovat s neustálým znečišťováním a s vysokou výrobou elektrické energie, která má negativní dopad na přírodu kolem nás i na planetu jako takovou. V současné době lze tak získat dotaci třeba na výměnu oken, na výměnu střechy, také na výměnu podlahy nebo na zateplení či fotovoltaiku. A u fotovoltaiky na chvilku zůstaňme. 

O fotovoltaice jste již mohli slyšet. Už dávno se nejedná o něco, co si mohou dovolit jenom velké firmy. V současné době může mít vlastní fotovoltaiku na střeše naprosto každý, každý může být majitelem solární elektrárny, jež mu bude nejen zdobit střechu, ale jež mu zároveň také vyrobí energii, která bude nejen na ohřev vody. 

Velkou výhodou solárních panelů či fotovoltaiky obecně je to, že výroba sluneční energie je zcela ekologická a při její výrobě se nijak neznečišťuje životní prostředí kolem nás. I když to je fakt, o kterém ví většina z nás, co mnozí nevědí, je to, jak vlastně fotovoltaika jako taková vzniká. 

Základním prvkem je většinou křemík

Jednotlivé fotovoltaické články musí být vyráběny z materiálů, které jsou vysoce recyklovatelné. To zkrátka nařizuje zákon. A tak se u solárních panelů nejčastěji setkáte s křemíkem, který není příliš vzácný. Fotovoltaický článek následovně vzniká díky tavení, odlévání a taky díky řezání. 

Povrch křemíkového článku je pak následovně chráněn před nepříznivými vlivy tak, aby se co nejdéle a nejlépe zachovala propustnost pro světlo. Díky této pečlivé výrobě dokáže solární elektrárna vyprodukovat až desetinásobné množství energie oproti tomu, co se spotřebovalo při jejím vzniku. A vezměte v potaz to, že solární panely vydrží i déle jak pětadvacet let. 

Sluneční záření na elektřinu

Fotovoltaika funguje jednoduše. Celý proces lze definovat jako metodu přímé přeměny slunečního záření na elektřinu.