Když je kurz měn přijatelný, zejména kurz libry, chystáme se do Británie, kde si projdeme alespoň tamější památky či jiná atraktivní místa. Jen málokoho by však napadlo se podívat trochu do historie a zjistit, jak to bylo vlastně s britskou mincí, respektive kdy se dostala do oběhu nebo čemu vděčí, že se v oběhu také udržela.
Vše začíná roku 1797
Pokud bychom se měli podívat do historie britské mince, řekli bychom, že její oficiální spuštění se konalo roku 1797. Od tohoto roku se mohly používat a byly opatřeny malou kontramarkou s vyobrazením krále. Dříve však měly hodnotu pouze čtyři šilinky nebo devět pencí. A už vůbec se jim neříkalo libry, nýbrž dolary.
Zavedení britské měny přispělo k tomu, že jste už nemuseli mít po ruce nespočetně mnoho druhů mincí několika hodnot, jako tomu bylo do toho roku. Například v roce 1526 se razily mince hlavně na počest panovníků.
Dalším významným milníkem byly roky 1863-1866, kdy zavedla Velká Británie ražbu stříbrných mincí. Opět však nemluvíme o librách, ale dollarech, které se využívaly hlavně v Číně nebo její kolonii v Hongkongu.
Přechod na decimální systém
Možná po vzoru Spojených států, možná také ne se Británie rozhodla už se svou librou přejít na takzvaný decimální systém. Došlo k tomu roku 1971. Je však pravdou, že tomuto kroku předcházela dlouhodobá příprava obyvatelstva. Dokonce docházelo i ke školení občanů a dlouze se vysvětlovalo, proč se přichází z dobře fungujícího systému na něco nového.
I když se řada lidí domnívala, že přechod bude poněkud komplikovaný a plný problémů, nestalo se tak. Nakonec celý přechod byl bez zádrhelů.
Směna za zlato
Věděli jste, že britská měna se šla směnit do jisté doby za zlato? Dalo se to udělat díky zákonu, který britský parlament přijal roku 1816. Mluvíme o takzvaném zlatém standardu, kdy byla hodnota britské libry formálně spojená s množstvím zlata. Nakonec však došlo ke zrušení tohoto zákona, a to vlivem hospodářské krize.