Jak připravit trávník na zimu?

Když se venku začne ochlazovat, většina majitelů zahrad začne odkládat plánované akce a raději své volné víkendy ponechává volné. Důvod? Péče o zahradu. Než se totiž do Česka dovalí zimní mrazíky, musí být zahrada připravená na další nadcházející období, které stráví v takzvaném vegetačním klidu. Kromě toho, že je třeba ostříhat stromy a posbírat plody, jež se urodily v posledních měsících, je také klíčové posekat trávník. Ostatně zatravněné ploše věnujte trochu víc času.

Trávník sekáme koncem října

Než se pustíme do posledního letošního sekání trávníku a kdy si do akce povoláme robotickou sekačku nebo aku sekačku, s níž bude pracovní činnost odsýpat jako po másle, je důležité sesbírat všechno spadané listí a plodiny, které se na zatravněné ploše nachází. Není dobré, když tyto nečistoty na trávníku zůstávají až do jara, na jaře byste se pak velice divili, v jak hrozivém stavu by na vás trávník vykoukl pod roztávající sněhovou přikrývkou. 

Proto až budete mít všechno posbíráno, teprve poté se dejte do sekání. K tomuto kroku přistupujte ke konci října, respektive na začátku listopadu – ovšem ne později. Těsně po sekání dochází také k vertikutaci neboli provzdušnění trávníku. Po tomto by měl mít trávník ještě čas na to, aby se zacelil před nástupem zimy.

I na podzim hnojíme

Na co při zazimování trávníku nesmíme zapomínat je hnojení. Mnoho lidí se domnívá, že se trávník hnojí pouze na jaro, kdy začíná vegetační období, ale k tomuto kroku se přistupuje i ke konci roku. Ideální doba je začátek října, respektive konec září. Díky tomu se trávníku dává dostatek prostoru na celkovou regeneraci.

Buďto můžeme použít tekuté hnojivo, které je ideální pro dosevy, nebo pak granule, jež se používají především na trávník, který je bez jediného poškození. Pokud je trávník napaden třeba houbovými chorobami, volí se hnojivo s obsahem síry (ta zhoubu trávníku likviduje).