Cviky, které vám pomohou ušetřit za lázně

Cvičení

Bolí vás hlava, nebo záda? Nemůžete vyšlápnout schody, protože se zadýcháváte a loupe vám přitom v kolenou? Natékají vám po každé námaze klouby? Máte pocit, že už vám nepomůže nic jiného než lázně, ale nechce se vám za ně vydávat tolik peněz, protože na pojišťovnu na ně nemáte nárok? Ještě neházejte flintu do žita, představíme vám pár cviků, díky kterým ty lázně třeba ani nebudou nutné.

Bez pohybu naše tělo nemůže správně fungovat

Naše tělo má pohyb přímo v popisu, bez něj nemůže fungovat. Bohužel ho ze svého života ale čím dál víc vytěsňujeme a pak se divíme, že nás všechno bolí. Pohyb je naším základním projevem, umožňují nám ho kosti, klouby a svaly, které jsou spojené šlachami, vazy a měkkými tkáněmi.

Jaký vliv má pohyb na naše tělo?

Když se nebudeme hýbat, negativně ovlivníme svoji imunitu, zvýší se i možnost kardiovaskulárních nemocí, zvýšeným krevním tlakem, roste riziko osteoporózy i nemocí pohybového aparátu. Když sezení proložíme pravidelným pohybem, odměnou nám bude:

  • Vyšší výdej energie, což vede ke kontrole a případně i redukci tělesné hmotnosti.
  • Pohyb zlepšuje náladu.
  • Snižuje krevní tlak.
  • Snižuje hladinu glykémie a preventivně působí i proti vzniku cukrovky typu II.
  • Minimalizuje riziko vzniku nemocí srdce, cév a osteoporózy.
  • Zvyšuje hladinu HDL a snižuje hladinu LDL cholesterolu.
  • Zlepšuje naší kondici, výdrž a celkovou kvalitu života.

Jaké cviky bychom měli pravidelně cvičit?

Nikdo neříká, že hned musíte vyrazit do posilovny nebo si koupit lekce s osobním trenérem, postačí pár cviků, které zvládnete v průběhu dne doma, v práci, během cesty domů apod. Kromě nich byste si pravidelně měli vyrazit na svižnou procházku, která povede klidně do obchodu na nákup nebo k nějakému turisticky zajímavému cíli.

Tip číslo jedna: Protáhněte krční páteř i šíjové svalstvo

Sedněte si rovně na židli, jednu ruku upažte a dlaň dejte kolmo k zemi. Prsty protáhněte dozadu a dolů, ruku v rameni povolte a dlaň směřujte k tělu. Druhou ruku položte na temeno, pomalu protáhněte krční páteř do úklonu a lehce do předklonu. Zopakujte 3x na každé straně.

Tip číslo dva: Kdo pracuje v kanceláři nebo u počítače, ten nesmí zapomenout uvolnit karpální tunely

Posaďte se na židli, paže upažte, dlaně otočte kolmo k zemi. Prsty táhněte k sobě, dlaně tlačte od sebe, prodýchněte a povolte. Zopakujte tento cvik asi 3x.

Pohyb

Tip číslo tři: Protáhněte celé tělo

Postavte se za židli, předkloňte se a ruce položte na opěradlo židle. Nohy nechte propnuté, lehce je rozkročte na šířku pánve. Hrudník protáhněte k zemi, hlavu vytáhněte dopředu, pánev dozadu.

Tip číslo čtyři: Zkuste cviky na kolena

Kolena dostávají každý den zabrat, nesou tíhu našeho těla a vlivem zátěže dochází k opotřebení chrupavky. Ta ztratí pružnost a pevnost, ztenčí se a zhrubne, časem mohou vznikat i trhliny, a koleno přestane plnit svou funkci.

Položte se na záda, přitáhněte si obě kolena k hrudníku a obejměte je rukama. Přitáhněte si je blíž k tělu, mírně do nich zatlačte a zhluboka u toho dýchejte. Vydržte asi 30 sekund a s výdechem se uvolněte.

Tip číslo pět: Nezapomínejte ani na kyčle

Kyčle jsou na tom podobně jako kolena, dochází k jejich opotřebení a postupně přestanou plnit svou funkci. Jak tomu zabránit nebo celý proces aspoň zpomalit? Zkuste třeba částečné dřepy nebo se postavte mezi dvě židle, chytněte se opěradel a jednu nohu pomalu zdvihejte před sebe, zatímco druhou mírně pokrčujete.

Náš tip na závěr: Cvičit se vám moc nechce, nebo se vám to nedaří? Co si tak vyjet na pár dní na pobyt do lázní a nechat si poradit a zkontrolovat, zda cvičíte správně.