Pojištění majetku sice mnohé lidi odrazuje kvůli pravidelným výdajům, ale jakmile se pak něco stane, peníze vyplacené pojišťovnou se rozhodně hodí. Není proto na místě něco takového podceňovat a je lepší si majetek pojistit. Ale jak? Co přesně spadá do pojištění majetku a jaké chyby pojistitelé nejčastěji dělají?
Pozor na rozlišení movitého a nemovitého majetku
Podle pojišťovacích agentů se často stává, že se lidé v pojistkách nevyznají, nevědí, kdy, co a jak pojistit nebo na kolik. Právě podpojištění bývá jedním z nejčastějších problémů a při pojistné události se pak pojistníci diví, že dostali tak málo peněz.
Záleží také na tom, zda se pojištění majetku týká vašeho vlastního domu či bytu a jeho vybavení nebo zda jste v nájmu či si necháváte pojistit třeba věci na chalupě. Pozor také na movité a nemovité věci. Zjednodušeně řečeno pro rozlišení pojistky platí následující pomůcka – všechno, co není pevnou součástí bytu (nábytek, spotřebiče atd.) je součástí pojištění movitého majetku, tedy pojištění domácnosti.
Stavby jako takové se pak týká pojištění nemovitosti. I to je častý problém v pojistkách vznikající z neznalosti. Do pojištění domácnosti tedy spadá nábytek, elektronika, koberce, nádobí, lůžkoviny, ale také oblečení a další osobní věci. Základní pojistka pokryje škody způsobené živelnými pohromami nebo krádeží či vandalismu.
Zvažte i pojištění odpovědnosti za škodu
Stejně jako movitý majetek se i nemovitost pojišťuje proti škodám způsobeným živly. Ovšem pozor, pojistka proti povodním (neplést s vytopením kvůli prasklé vodě) se musí sjednat zvlášť.
Rozhodně se nevyplatí na pojistce šetřit a majetek nechat pojistit na ty nejnižší limity. Když už si dobrovolné pojištění sjednáváte, nechte si poradit tak, aby vám byla v případě škod vyplacena adekvátní částka.
Bez problému je možné sjednat majetkové pojištění online, ale lepší je se před tím ještě poradit s odborníkem. Doporučováno je také pojištění odpovědnosti za škody, které zaviníte vy nebo vaše děti či domácí mazlíčci na cizím majetku.