Čeští řidiči a kanadské silnice. Co vás může při řízení v Kanadě překvapit?

Cestování se stalo koníčkem číslo jedna. Lidé konečně začínají využívat možností, jak se jim nabízí. Zatímco někteří cestují hlavně do zemí Evropské unie, jiní míří ještě dál, a sice do Kanady. Ať už ale pojedete kamkoli, vždy si dopředu zjistěte, jak se liší pravidla na silničních komunikacích od těch našich českých. I když značky jsou všude stejné, pravidla na silnicích se mohou trochu lišit. Čeští řidiči mohou být zaskočeni například ve chvíli, kdy odcestují do zmiňované Kanady a půjčí si zde auto.  

Kanada je zemí, která je známá tím, že má několik svých vlastních pravidel, nejen týkajících se silničního provozu. Pokud plánujete v této zemi řídit, víme, co vás pravděpodobně nejvíce překvapí či co vás může zaskočit.  

Automatická převodovka na každém kilometru 

Automobily s klasickou převodovkou nejsou už in, Kanada to moc dobře ví. Právě v Kanadě se tedy setkáte s automobily, jež mají jen automatickou převodovku. Pokud byste náhodou narazili na manuální převodovku, na kterou jste pravděpodobně zvyklí u nás, narazili byste doslova na unikát. V Kanadě se takové vozy už moc neprodávají, automatická převodovka zkrátka vede.  

Řidiči od šestnácti let 

Zatímco v Česku se o řidičský průkaz usiluje od osmnácti let, v Kanadě mohou řídit jedinci už od šestnáctého roku, pokud tedy budou mít doprovod řidiče, jenž má doklady a jemuž je minimálně pětadvacet let. Pokud se tedy setkáte s mladým teenagerem za volantem, nedivte se a nevolejte policisty, pravděpodobně má svůj vlastní řidičský průkaz.  

Můžete řídit jen půl roku 

V Kanadě platí český řidičský průkaz po dobu půl roku. Platnost je tedy stejná jako u turistických víz. Pakliže byste měli zájem o řidičský průkaz s delší platností, musíte si udělat kanadský řidičský průkaz. Český řidičák vám bude při zkouškách sebrán, což vás možná překvapí.