Barefoot se navzdory mýtům, které jsou s ní spojeny, těší čím dál větší oblibě. Nosí ji čím dál více lidí, nejenom těch, kteří holdují alternativnímu životnímu stylu. Tato obuv je lehká a má imitovat chůzi naboso, o které odborníci již celá léta tvrdí, že je nejzdravější. Jaké mýty se s touto obuví pojí?
Vhodné jen do přírody
Prvními, kdo si barefoot obuv oblíbil, byli vyznavači alternativního způsobu života. A právě zde vznikl mýtus, že se hodí jen do přírody. Není to pravda, i když chůze v přírodě je díky měkké podrážce příjemnější. S postupem času si můžete ale zvyknout také na chůzi na tvrdších površích, jako jsou ty městské.
V zimě vám v nich bude zima
Vzhledem k tenké podrážce, kterou mají barefoot boty se říká, že nejsou vhodné do zimy. Není to ale pravda, protože existuje spousta zimních modelů, které používají velmi dobré způsoby, jakými vás ochránit před zimou. Mají speciální membrány, jsou zateplené merino vlnou a mají stélky s hliníkovou fólií. Navíc nohy jsou díky tvaru obuvi lépe prokrvené než v klasické obuvi, což ještě více přispívá k tomu, že neprochladnou.
Bolí z nich nohy
Koupě jakýchkoli nových bot může způsobit dočasné bolesti. Flexibilní podrážka u barefoot obuvi může způsobit, že do chůze jsou zapojeny i svaly a šlachy, které jste dříve nepoužívaly. A ty jsou pak zdrojem bolesti. Ale s postupem času dojde k dostatečnému posílení nohou. To znamená, že bolest nebude přetrvávat věčně, jen je potřeba si na novou obuv zvyknout.
Číslování jako u klasické obuvi
Velikost u barefoot obuvi se může lišit od klasické obuvi. Je to dáno tím, že barefoot obuv počítá s prostorem pro prsty navíc (důvodem je to, aby se prsty mohly volně pohybovat). Jak tedy vybrat správnou velikost? Obkreslete si obě chodidla na papír a změřte jejich šířku a délku. Poté přičtěte asi 0,7 až 1,2 cm na délku a 0,2 až 0,5 cm na šířku. Jedině tak obuv nebude svého uživatele omezovat.