Pokud zrovna hledáte informace o získání veteránské registrační značky, tak to znamená, že se již váš plechový miláček pravděpodobně dostal do veteránského věku. Ten nastupuje po třiceti letech ode dne výroby a v případě zájmu můžete pro svůj automobil získat odpovídající doklady a SPZ. Jak získat veteránské RZ? Naštěstí na tom nic extrémně složitého není a stačí následovat předem stanovený postup.
Celý proces je přesně daný
Svatou knihou je v tomto případě Mezinárodní kodex FIVA 2010. Od něj se vše odvíjí a jsou v něm popsány všechny náležitosti, které musí váš vůz pro získání veteránské značky splňovat. Automobily můžeme na jeho základě rozdělit do několika kategorií podle druhu a data výroby. Jeho hlavní úkol ale spočívá v tom, aby byl každý veterán v odpovídajícím technickém stavu.
Získání veteránských RZ předchází dvě testace
Registrace veterána předchází testování složené ze dvou částí. Jako první na vás čeká testace klubová. Tam se zaměřují hlavně na historickou způsobilost automobilu. A zde se zase dostáváme ke kodexu FIVA, na jehož základě se stav hodnotí. Dalším krokem je krajská testace. Zde je středem pozornosti spíše technický stav. Vůz s nefunkčními brzdami tedy rozhodně veteránské značky nezíská.
Už vás čeká pouze registrace veterána
Pokud projdete dvoustupňovým testováním úspěšně, tak už vás čeká jen registrace. V každém kraji České republiky je jedno registrační místo, kam se můžete kvůli registraci vydat. To se tedy bude na základě vašeho bydliště lišit. Před samotnou registrací uzavřete povinné ručení pro veterány. Vozidlo tedy musí být pojištěno. Poté si připravte žádost o registraci, žádost o testování historického vozu, fotografie a platnou zelenou kartu. Po registraci obdržíte průkaz historického vozu, tabulky registračních značek a osvědčení o registraci.