Situace na trhu je klidná, ale křehká.
V současné době nám situace nabízí zajímavé možnosti. DRFG je schopná, investovat do fondů pomocí vlastní distribuce. Naše fondy si na trhu vybudovaly velkou důvěryhodnost a mají skvělou výkonnost. Očekáváme proto, že investiční nástroj začnou prodávat i významní externí partneři, což pomůže růst jednotlivých fondů urychlit,“ říká zodpovědná osoba za správu investičních fondů skupiny DRFG Josef Eim.
Formy kolektivního investování
V České republice ekonomická recese nastoupila a odezněla později a tudíž Češi začali mít důvěru k opětovnému investování mnohem později, než v jiných státech. Tento vzrůstající trend ve světě registrujeme od roku 2010. Oproti tomu Češi znovu projevili chuť investovat teprve před zhruba 3 lety, kdy jim to finanční situace začala umožňovat.
Po diskuzi s managementem DRFG se vedení s panem Davidem Rusňákem rozhodlo, že se při zřízení podílových fondů vydá konzervativní cestou. DRFG se cíleně nevydala proudem investování prostřednictvím akcií či jiných volatilních instrumentů. Sledujeme nové trendy v alternativním investování. „Samotného mě překvapil pohyb bitcoinu, jehož hodnota se za uplynulý rok vyšplhala na pětinásobek. To je zhodnocení, o kterém se normálním investorům v konzervativních instrumentech může jedině zdát. Na druhou stranu tato spekulace s sebou nese obrovské riziko propadu, ke kterému může dojít kdykoliv“, říká Josef Eim.
Další zajímavou formou investic je vklad svých financí do různých komodit, jako jsou exotické produkty, archivní vína, známky nebo automobiloví veteráni. Češi však stále zůstávají věrní konzervativním investicím a ostatním státům přenechávají alternativní investice.
Lidé více pasivně investují
Všimli jsme si zajímavého přechodu z aktivní formy investování na pasivní. Lidé přestávají svěřovat své finance portfolio manažerům, ale využívají pasivní instrumenty ke zhodnocení svých vkladů. Nejčastěji sledují výkonnost portfoliového koše nebo americké indexy. To znamená, že neinvestují tak do jednotlivých akcií, ale v podstatě do ekonomiky jako celku.
Tržní situace je na svém maximu, ale důvěra investorů čím dál víc slábne. Finančním světem hýbají různé události. „V uplynulém roce byl na vině politický vývoj. Zranitelnost celého systému s ohledem na rychlý odliv likvidity ve vší nahotě odhalil především brexit, zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem a následné oznámení Trumpova investičního balíčku. Například po oznámení brexitu se kurz britské libry přes noc propadl o 20 %, což mezi britskými investory vyvolalo paniku“, potvrdil Josef Eim.